Chińskie marki i firmy, które musisz znać – część IV

1. Meizu | 魅族科技有限公司

Meizu Technology Co., Ltd.  to producent elektroniki użytkowej z siedzibą w Guangdong. Firma została założona w 2003 roku przez Jacka Wonga. Pierwsze produkty Meizu to odtwarzacze MP3, jednak później firma skupiła się przede wszystkim na smartfonach. Meizu to jedenasty największy producent smartfonów na świecie. Serie smartfonów Meizu to: U, MX, PRO oraz M. W 2015 roku Alibaba zainwestowała w Meizu 590 milionów dolarów.

 

2. Vanke | 万科

Vanke to duży deweloper nieruchomości mieszkaniowych w Chinach. Zajmuje się rozwojem i sprzedażą nieruchomości w ponad 60 chińskich miastach. Poza Chinami, przedsiębiorstwo działa również w Hongkongu, USA, Wielkiej Brytanii i Singapurze. W lipcu 2016 roku, grupa po raz pierwszy znalazła się na liście Fortune Global 500, zajmując 356 pozycję. W 2017 roku Grupa zajęła 307 miejsce.

 

3.  China Life Insurance | 中国人寿保险

China Life Insurance Company to chińska spółka z siedzibą w Pekinie, która oferuje ubezpieczenia na życie. China Life zajmuje 94 pozycję na liście Fortune 2015 Global 500. China Life ma ponad 600 000 agentów ubezpieczeniowych w całym kraju. China Life ma znaczny udział w chińskim sektorze ubezpieczeń na życie i ubezpieczeniach zdrowotnych.  W 2017 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 812,53 mld RMB.

4. OnePlus | 一加科技

OnePlus to firma z siedzibą w Shenzhen, założona w 2013 roku. Korporacja znana jest przede wszystkim jako producent smartfonów. Firma działa w 34 krajach. Jej urządzenia dostępne są również w Polsce.

 

5. Midea | 美的

Midea Group to chiński producent urządzeń elektrycznych, z siedzibą w Beijiao, Shunde, Foshan, Guangdong.  Firma zatrudnia około 100 000 osób w Chinach. Midea Group jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Shenzhen od 2013 r. Jest notowana na liście Fortune Global 500 od lipca 2016 r. Jest to największy na świecie producent AGD. Produkty również dostępne są w Polsce.

6. Cheetah Mobile | 猎豹移动公司

Cheetah Mobile Inc to chińska firma z siedzibą w Pekinie. Firma tworzy oprogramowanie mobilne i aplikacje internetowe. Będąc twórcą najpopularniejszych globalnych aplikacji mobilnych, ma ponad 634 miliony aktywnych użytkowników miesięcznie. W 2016 roku Cheetah Mobile oficjalnie weszła w obszar sztucznej inteligencji.

 

7.  CCTV | 中国中央电视台

China Central Television (CCTV) to dominujący nadawca telewizyjny w Chinach. CCTV ma sieć 50 kanałów transmitujących różne programy i jest dostępna dla ponad miliarda widzów. Znajdziemy programy prezentujące wiadomości, dokumenty, muzykę, operę, informacje o finansach i inne. Nadawca zapewnia programowanie w sześciu różnych językach.

Post Author: Piotr Bania

Piotr Bania
Redaktor naczelny portalu www.haohao.pl. Nauczyciel i tłumacz języka chińskiego. Piotr ukończył studia magisterskie z zakresu nauczania języka chińskiego w Nankinie na Nankińskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Piotr prowadzi również portal www.chinskitlumacz.net, czyli najszybsze tłumaczenia przez internet. Prywatna strona Piotra to www.piotrbania.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *